sobota, 30 marca 2013

"chlebek" Wielkanocny z rodzynkami




A oto kolejny Wielkanocny przepis dla wielbicieli słodkości podczas Świąt :) Przedstawiam Wam "chlebek" z rodzynkami bez którego nie wyobrażam sobie Wielkanocy, uwielbiam go szczególnie rano na śniadanie z odrobiną masła - polecam !



Składniki:

3 chlebki

30 g drożdży świeżych
400 ml ciepłej wody                                                                                      
110 g cukru
1 łyżka soli
850 g mąki + 150g (opcjonalnie- zależne od konsystencji ciasta)
3 jajka 
100 g masła
kilka kropel esencji waniliowej
200 g rodzynek 

Do smarowania:

1 jajko 
1 łyżeczka wody

Rodzynki namoczyć w gorącej wodzie. Drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie - dobrze wymieszać. Dodać 850 g mąki, sól i cukier - wymieszać-  Masło roztopić w garnuszku i ostudzić. Jajka lekko roztrzepać. Ostudzone masło i jajka dodać do ciasta - wszystko ugnieść- ciasto powinno być luźne ale nie klejące. Dodawać stopniowo resztę mąki - ja potrzebowałam całe 150 g. Rodzynki odsączyć i dodać do ciasta.
Kiedy ciasto będzie lekko odstawać od brzegów - wyjąć na blat i jeszcze chwilę wyrabiać. Uformować kulę, posmarować lekko olejem i włożyć do miski. Przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny w ciepłe miejsce. W ciągu tego czasu - odgazować ciasto dwukrotnie - wbić w środek ciasta pięść.
Po tym czasie ciasto przelewamy do keksówek (silikonowych lub wyłożonych papierem do pieczenia) - smarujemy je rozbełtanym jajkiem z wodą, przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na 30 minut.
Piekarnik nagrzewamy do temp. 180 stopni i pieczemy około 30 - 40 minut (najlepiej sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest gotowe)

SMACZNEGO!







WESOŁYCH ŚWIĄT !

Pasta jajeczna

Przygotowania w kuchni idą pełną parą... wczoraj zaczęłam od słodkości, wytrawnym menu zajmuje się raczej mama, co jednak nie przeszkodziło mi aby zrobić  pastę jajeczną oraz pieczeń w cieście francuskim z jajkiem i szpinakiem (mam nadzieje, że uda mi się wrzucić przepis w ciągu najbliższych dni :) ). A więc zapraszam na pastę...



Składniki:
9 jaj ugotowanych na twardo
1 pęczek rzodkiewki
1 pęczek szczypioru
3 łyżki majonezu
1 łyżka chrzanu
sól                                                                                             
pieprz

Szczypior drobno kroimy, rzodkiewkę i jajka kroimy w dość dużą kostkę - wszystkie składniki wrzucamy do miseczki i dodajemy majonez, chrzan i przyprawy do smaku - dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki :) Szybko i prosto !
Smacznego :)




poniedziałek, 25 marca 2013

chleb na zakwasie





Oj jak długo zabierałam się za zrobienie prawdziwego chleba na zakwasie - przede wszystkim przerażała mnie myśl, że proces trwa kilka dni, (od zrobienia samego zakwasu) zanim znajdzie się on w piekarniku... w końcu stwierdziłam, że dość z chlebami na drożdżach, które przewijały się przez naszą kuchnię baaardzo często - czas na prawdziwy chleb - i nie żałuję tej decyzji, bo właśnie wcinam pyszna kromkę świeżego chleba z masłem i koniec z drożdżami ! :))

Poniżej przedstawiam Wam przepis na chleb z ziarnami na zakwasie, z którego wychodzą dwie keksówki - osobny post poświęcę na zakwas żytni :)

Uwaga: możecie zamienić ziarna na inne, które lubicie - ważne aby nie zmieniać proporcji !


Składniki:

1 kg mąki pszennej typ 650
1 szklanka mąki żytniej
1 szklanka otrąb
3/4 szklanki ziaren słonecznika
3/4 szklanki ziaren siemienia lnianego                              
1/2 szklanki pestek dynii
4 płaskie łyżeczki soli
1 płaska łyżeczka cukru
7 łyżek zakwasu żytniego
4,5 szklanki wody gazowanej                  

Wszystkie suche składniki dokładnie wymieszać - następnie dodajemy zakwas oraz wodę i wyrabiamy, aż wszystko dokładnie się połączy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 godziny. Po tym czasie warto odłożyć sobie mały słoiczek gotowego ciasta i włożyć go do lodówki na następny chleb - będzie służył jako zakwas (możemy go trzymać do 10 dni). Foremki smarujemy masłem i oprószamy mąką bądź otrębami - przekładamy do nich nasze ciasto chlebowe - przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 12 godzin - polecam rozpoczęcie "procesu chleba" wieczorem, aby rano wrzucić go do piekarnika :)
Po upływie tego czasu - nastawiamy piekarnik na 200 stopni i do rozgrzanego wkładamy nasze chlebki - pieczemy przez godzinę - w trakcie warto posmarować wierzch chleba wodą. Kiedy nasze chlebki będą gotowe - wyjmujemy je z piekarnika i smarujemy zimną wodą wierzch. 

SMACZNEGO !





niedziela, 24 marca 2013

chicken masala



Kiedy mowa o przyprawach... curry, curcuma, cynamon, imbir - na myśl przychodzą smaki Indii - i tak jest też dzisiaj w mojej kuchni, gdzie na obiad serwujemy chicken masala z dzikim ryżem. Pikantne i aromatyczne danie, które od razu wprowadza nas w indyjskie zakątki smakowe... :) 



Na ok 4-5 porcji

Składniki:

500 g piersi z kurczaka
1/2 czerwonej cebuli
2 ząbki czosnku
1/2 papryki czerwonej
1 puszka pomidorów krojonych
250 ml mleka kokosowego
150 ml wody
2 torebki ryżu (dziki lub zwykły)
olej roślinny                                                                                    

Przyprawy:

sól (wedle upodobań)
1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki curcumy
2 łyżeczki curry
1 łyżeczka przyprawy garam masala


Piersi z kurczaka oczyszczamy i filetujemy w małe kawałki. Cebulę i czosnek drobno kroimy. Paprykę kroimy w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy przygotowane składniki - smażymy około 10 minut. Dodajemy wszystkie przyprawy i smażymy kolejne 10 minut. Następnie dodajemy puszkę pomidorów krojonych i dusimy wszystko parę minut - aż lekko odparuje. Dodajemy mleko kokosowe i wodę - dokładnie mieszamy - trzymamy na ogniu około 15 minut - od czasu do czasu mieszając. Ryż gotujemy według wskazówek. Gotowy podajemy z sosem. 

SMACZNEGO !






wtorek, 19 marca 2013

tagliatelle z kurkami







Czy jest tutaj ktoś kto nie lubi kurek? Wątpie :)) Dlatego przygotowałam dla Was dzisiaj propozycję na obiad, w której znajdziemy te małe grzybki w połączeniu z mięsem i sosem śmietanowym - danie przygotujecie w kilka chwil - obiecuję, że będzie Wam smakowało :)


Składniki:

300 g makaronu tagliatelle
350 g schabu wieprzowego (polecam już pokrojony w kotlety)         
250 g kurek (użyłam mrożonych)
1 cebula
150 ml śmietanki słodkiej 18%
2 łyżki śmietany kwaśnej 12%
1 natka pietruszki
olej roślinny
pieprz
sól



Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Cebulę kroimy w bardzo małą kostkę i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z dodatkiem oleju (ok. 3 łyżki) - w tym czasie schab kroimy w paseczki - pieprzymy do smaku i dodajemy do cebulki - wszystko razem smażymy aż mięso będzie gotowe. Następnie dodajemy kurki i dusimy wszystko tak długo,  aż kurki staną się miękkie - po tym czasie dodajemy obie śmietany - solimy i pieprzymy do smaku. Natkę rozdrabniamy i dorzucamy do sosu - wszystko gotujemy do czasu aż sos stanie się gęsty. Gotowy makaron polewamy naszym kurkowo - śmietanowym sosem.

SMACZNEGO !






poniedziałek, 18 marca 2013

light lunch - avokado bruschetta





Tak jak obiecałam - dodaję kolejny przepis z awokado:) Lekka bruschetta, która zaspokoi nasze brzuchy kiedy zbliża się godzina 12:))



Składniki:

Na ok. 4 bruschetty (takie jak na zdj.)

1/2 awokado
1/2 pomidora 
1/4 czerwonej papryki
świeżo zmielony pieprz
sól
oliwa z oliwek ok 2-3 łyżki
suszona bazylia
odrobina soku z cytryny
pieczywo

jeśli macie w domu świeżą bazylię, pokrójcie ją dodajecie do bruschetty - mi niestety zabrakło :(

Awokado obieramy ze skórki. Wszystkie składniki kroimy w kosteczkę - dodajemy przyprawy, sok z cytryny i oliwę i mieszamy. Pieczywko opiekamy np. w tosterze - nakładamy na nie naszą sałatkę.

Szybko i smacznie !


Smacznego !:)





niedziela, 17 marca 2013

... z truskawkami






Pojechałam na weekend do domu... W kuchni widzę drożdże i od razu zadaję pytanie - A to dla mnie? - na co słyszę odpowiedź - No mama pomyślała, że może jakieś ciasto upieczesz - i tak zostałam po cichu zwabiona do kuchni - a widząc kostkę drożdży od razu przyszedł mi na myśl zwykły, tradycyjny drożdżowiec z truskawkami (jak dobrze, że można je już dostać i mimo, że daleko im do tych, które mamy latem to i tak zadowolą kobietę w ciąży :D) 



Składniki:

125 ml ciepłego (nie gorącego) mleka
40 g świeżych drożdży
3 szklanki mąki
1 cukier waniliowy
1 szklanka cukru pudru
1 jajko
2 żółtka
200 g miękkiego masła
250 g truskawek                                                                

Do smarowania:
1 jajko
1 łyżka wody

Kruszonka:

100 g masła
100 g mąki
50 g cukru

Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku - odstawiamy. W misce ucieramy masło razem z cukrem waniliowym i cukrem pudrem - następnie dodajemy jajko i żółtka - wszystko dokładnie ucieramy na gładką masę. Następnie dodajemy przesianą mąkę - ugniatamy - dodajemy rozpuszczone drożdże i wszystko dokładnie wyrabiamy - ciasto musi być elastyczne. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia - wykładamy do niej ciasto. Truskawki oczyszczamy i kroimy w mniejsze części - układamy je na cieście lekko wciskając. Tak przygotowane ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę przykrywając ściereczką. W tym czasie przygotowujemy kruszonkę - miękkie masło, mąkę i cukier połączyć aby powstały małe kawałeczki kruszonki. W małej miseczce rozkłócamy jajko i dodajemy łyżkę wody - dokładnie mieszamy.  Po upływie pół godziny - ciasto zwijamy jakbyśmy chcieli zrobić roladę i smarujemy je jajkiem z wodą - następnie wszystko obsypujemy naszą kruszonką - i znów przykrywamy i odstawiamy na kolejne pół godziny. W trakcie nastawiamy piekarnik na 160 stopni - kiedy ciasto wyrośnie wkładamy je do nagrzanego piekarnika i pieczemy 60 minut.

SMACZNEGO !







piątek, 15 marca 2013

zdrowo - pasta z awokado






Idzie wiosna - dlatego moje śniadania zaczynają być coraz bardziej kolorowe - a żeby było jeszcze zdrowo, postanowiłam przygotować dzisiaj szybką i prostą pastę z awokado (sukcesywnie będę chciała Wam podsyłać kolejne pyszne przepisy z awokado w roli głównej :) ), która z jajkiem komponuje się idealnie :)

Zapraszam !


Składniki:

Na 1-2 kanapki:
                                                                                                   
1/2 awokado
1 łyżeczka soku z cytryny
sól morska 
pieprz kolorowy                                                               
1-2 jajka
pieczywo


Awokado należy obrać ze skórki - pokroić w mniejsze części, wrzucić do blendera, dodać sól, sok z cytryny i dokładnie zmiksować. Jajko gotujemy - tak jak lubimy :) Pieczywo opiekamy np. w tosterze. Na pieczywo nakładamy naszą pastę, pokrojone jajko i świeżo zmielony kolorowy pieprz - pycha !

smacznego ! :)






czwartek, 14 marca 2013

budyń waniliowy z malinami






Kto powiedział, że budyń zawsze musi być z paczki? Dzisiaj przedstawiam Wam niezwykle prosty i szybki pomysł na ten słodki deser który przygotujecie sami w domu, idealny do popołudniowej kawki... lub herbaty :)


Składniki:

1 cukier waniliowy
2 szklanki mleka
1 łyżka cukru (jeśli wolicie słodszy dodajcie 2 łyżki)
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka mąki pszennej
1 żółtko
konfitura malinowa/ dżem / maliny w cukrze


Odmierzamy 1,5 szklanki mleka - wlewamy do garnuszka i dodajemy cukier i cukier waniliowy. Zagotowujemy. W tym czasie do szklanki wlewamy resztę mleka i dodajemy mąkę ziemniaczaną, pszenną i żółtko - bardzo dokładnie mieszamy. Do gotującego mleka wlewamy pozostałe składniki - powoli i ciągle mieszając - doprowadzamy do wrzenia. Miseczki zlewamy od środka zimną wodą i do tak przygotowanych naczyń przelewamy budyń. Kiedy ostygnie - dodajemy na wierzch nasze maliny.

SMACZNEGO !



 przepyszne maliny od mojej Mamy :)



                                            mimo okrutnego śniegu za oknem - zdecydowanie czuję już wiosnę ! :)

niedziela, 10 marca 2013

puszysty sernik na kakaowym spodzie ...





Dzisiaj rano obudziłam się z myślą, że straaasznie zjadłabym sernik (podejrzewam, że to sprawka Synka i jego ochoty na słodkie :)) ), nie czekając długo, od razu po śniadaniu poszłam po potrzebne składniki i w godzinę sernik już był w piekarniku, teraz kolejna godzina pieczenia, studzenie i w końcu mogliśmy go zjeść :) "niebo w gębie" - lekki, puszysty, z nutą kakao - i już nic nam więcej nie potrzeba :) Koniecznie musicie go spróbować !


Składniki na kruche ciasto:

250 g mąki pszennej
2 łyżki kakao naturalnego
125 g miękkiego masła                                                                             
1/4 szklanki cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki cukru waniliowego
1 żółtko
1 łyżka śmietany

Składniki na masę serową:

1 kg białego sera półtłustego (zmielonego dwukrotnie)
200 g miękkiego masła
1 szklanka cukru
4 jajka (oddzielnie białka i zółtka)
1 białko
50 g kaszy manny
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 op. cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia


Wszystkie składniki na kruche ciasto połączyć i zagnieść - włożyć do lodówki do czasu aż będziemy mieli gotową masę serową.

Masa serowa:

Masło utrzeć z cukrem, żółtkami, cukrem waniliowym - dodać kaszę, proszek oraz mąkę ziemniaczaną - gotową masę dodawać powoli do białego sera (zmielonego wcześniej). Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę - bardzo ostrożnie wmieszać ją do masy serowej. 
Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia - wyjąć kruche ciasto z lodówki i wyłożyć ok 60% na spód,  następnie wylać masę serową i pokruszyć na wierzch resztę kruchego ciasta. Piekarnik rozgrzać do temp. 175 stopni i piec 65-70 minut. Gotowy sernik wyjmujemy z piekarnika i czekamy aż ostygnie - i ostatni etap - w końcu możemy cieszyć się jego smakiem ! :)

SMACZNEGO !